Bahçıvan Hakkında

-->

İlk temelleri 1956 yılında atılan Bahçıvan Gıda o yıllarda Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu’da mevsimsel olarak ve çok mütevazı koşullarda peynir üretimi ile bu yolculuğuna başlamıştır.

İlerleyen yıllarda üretilen peynirlerin satılması ile ilgili olarak İstanbul’da buzhaneler kiralanmış ve üretilen peynirler İstanbul’a getirilerek satılmaya başlanmıştır.

Daha sonra ki yılarda İstanbul Boğazköy’deki mandıra ile de desteklenen üretimle birlikte daha büyük hedefler belirlenmiştir. Bu dönemde bir taraftan Boğazköy’de üretim yapılırken bir taraftan da Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da üretilen peynirler İstanbul’a getirilerek satılmaya devam edilmektedir.

Boğazköy’deki mandıraya sığmayan üretim ve talep doğrultusunda şu anda da üretimimizin devam ettiği Lüleburgaz’daki fabrikamızın temelleri 1990 yılında atılmıştır. İnşaat 1992 yılında tamamlanmış ve fabrikadaki üretim başlamıştır. O yıllarda peynirler hala ambalajsız olarak satılmakta ve markalı ürünler pazarda yer almamaktadır. Bu tarihten sonra ürettiği ürünleri ambalajlayarak tüketicilerine sunmaya başlayan Bahçıvan Gıda markalaşma yolunda hızlı adımlar atmaya başlamıştır. Bu çerçevede Türkiye’de peynir sektöründe muhtelif ambalajlı ürünler ilk olarak Bahçıvan Gıda tarafından tüketicilere sunulmuştur.

Ülkemizde layık olduğu değer verilmeyen peynir için Bahçıvan Gıda’da yapılacak çok şey vardır. Bu çerçevede sonraki yıllarda ilk light ürünler de (Light Beyaz Peynir, Light Kaşar Peyniri ve Light Dil Peyniri) Bahçıvan Gıda tarafından sunulan bir yeniliktir. Bahçıvan Gıda ürünlerindeki bir başka yenilik ise, 2001 yılından itibaren bütün vakumlu ambalajlarında kolay açılır özelliğe geçilmesidir. Bu özellik tüketicilere büyük kolaylık sağlamaktadır.

Bu saydıklarımız Bahçıvan Gıda’nın tüketicilere sunduğu ilklerden bir kaçı. Bugüne kadar sektöründe lokomotif olan Bahçıvan Gıda’da bu yenilikler hızlı bir şekilde önümüzdeki dönemde de devam edecektir. Her zaman için kaliteyi ön planda tutan Bahçıvan Gıda yaptığı bu yenilikler ve tüketicilere sunduğu faydalarla markalaşma yolunda her gün biraz daha ilerlemektedir.

Devamlı olarak büyüyen Bahçıvan Gıda gelen talepler ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda 1998 yılında başlayan kapasite artırımı ve teknolojik altyapı değişikliğini 2001 yılı ortasında tamamlanmıştır. Bu yeni yatırımıyla üretim kapasitesini iki katına çıkartmış ve ayrıca yeni bir tesis olan peynir altı suyu tozu ve süt tozu tesisini faaliyete geçmiştir.

Bahçıvan Gıda’nın gurur duyduğu bir yatırım peynir altı suyu tozu ve süt tozu tesisidir. Peynir üretimi sonrası ortaya çıkan peynir altı suyu çevreye oldukça zararlı bir atıktır. Derelere bırakıldığı zaman balıklara, araziye bırakıldığı zaman ise bitkilere zarar veren bu atık maddeden peynir altı suyu elde ediliyor. Peynir altı suyu tozu bebek mamasından hazır çorbaya, dondurmadan çikolataya ve bisküviye kadar bir çok ürünün ara maddesi olarak kullanılıyor. Bahçıvan Gıda bu tesisiyle hem ülke ekonomisine katkıda bulunuyor hem de çevreye duyarlılığını bir kez daha göstermiş oluyor.

Peynir insan hayatında oldukça önemli ve vazgeçilmez bir ürün. Ne var ki tüketiciler hala peynir satın almayı dalından koparılan bir meyve ya da denizden tutulmuş bir balık gibi görüyor. Açıkta satılan ve arkasında kimin durduğu bilinmeyen peynirler sadece doğal olduğu ve tezgahtara duyulan birtakım psikolojik tercihlerle her türlü tüketici kesiminden talep görmeye devam ediyor.

Bahçıvan Gıda, peynir yapımında kullanılan sütün seçiminden kalite kontrolüne, ambalajlama tekniklerinden dağıtımdaki titizliğe kadar, her noktada kaliteyi gözeten bir firmadır. Sütün kaynağından, peynir sofralarımıza ulaşana kadar gösterilen bu hassasiyet, lezzet ve sağlıktan asla taviz verilmeden, tüketiciye karşı duyulan sorumluluktan kaynaklanmaktadır.Selin Kutucular