Selin Kutucular Hakkında

-->

Selin Kutucular

http://www.selinkutucular.com/
Büyükada Sofraları – Selin Kutucular Facebook Sayfası 

1972 yılında İstanbul’da doğan Selin (Terzioğlu) Kutucular, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdikten sonra Arthur Andersen denetim şirketinde çalışmaya başladı.

1995’te Societe Generale Bank’a geçti ve bankanın dahili denetim müdürü oldu. 1996’da Ethem Kutucular’la evlendikten sonra iş hayatını Pharmacia&Upjohn firmasında finans ve idari işlerden sorumlu grup müdürü olarak sürdürdü. İlk çocukları Ece 1998’de doğdu. İki yıl sonra ikinci çocuklarına hamile kaldığında iş hayatına ara verdi. 2001’de Mekin doğdu.

Bu dönem ona mutfakta denemeler yapma fırsatını verdi. Bir yandan katıksız bir Cumhuriyet bürokratı, aynı zamanda da lezzetten anlayan bir Büyükada aşığı olan dedesini 2003 yılında kaybedince, onun anısını yaşatmak üzere Büyükada Yemekleri-Dedemin Sofrası kitap projesini hayata geçirdi. Aynı sene Societe Generale Bank’a geri döndü.

Büyükada Yemekleri-Dedemin Sofrası, 2005 Gourmand World Cookbook Awards’da ‘’En İyi Yerel Mutfak’’ ödülünü kazandı. Uluslararası platformadaki temsil, 2006’da yazara Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ‘’Türkiye’nin Tanıtımına Katkı’’ plaketi verilmesiyle sonuçlandı. Aynı zamanda kitap bakanlık desteğiyle Almanca’ya çevrildi.

Yazarın bir şehir kadının, iş hayatı ve mutfak arasında geçen 52 haftalık lezzet serüvenini, İstanbul’un kültürel zenginliğinin ışığında anlatan ikinci kitabı ‘’İstanbul Sofraları’’ Nisan 2008’de çıktı.

Aynı yıl Frankfurt Kitap Fuarı’nda Kültür Bakanlığı’nın davetiyle, Türk Yemekleri konulu bir seminer verdi.

İş hayatıyla beraber Haftasonu ve Sofra dergilerinde yemek yazarlığını sürdürdü. Bu dönem ‘’Büyükada Yemekleri’’nin İngilizce baskısı yapıldı.

Aktif iş hayatını, Temmuz 2010’da bir TV projesi teklifini değerlendirmek üzere sonlandırdı.

TRT Türk’de yayınlanan Büyükada Sofraları isimli programda, Adalı ünlüleri ağırlarken, kültür, sanat, sofra adabı ve lezzet üzerine sohbetler yaptı.

Selin Kutucular halen Habertürk Gazetesinin yemek yazarlığını yapmaktadır.

selin

 Selin Kutucular